მარკეტინგული საქმიანობის კოდექსის მიღების ღონისძიება
ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენელთა ასოციაცია საქართველოში (ფკწას)- ასოციაციის კოდექსის მიღება საქართველოში მარკეტინგული საქმიანობის შესახებ
2014 წლის 20 მაისს სასტუმრო შერატონ მეტეხი პალასში გაიმართა ასოციაციის მიერ შემუშავებული კოდექსის პრეზენტაცია საქართველოში ფარმაცევტული მარკეტინგული საქმიანობის შესახებ.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო ასოციაციის მიერ შემუშავებული კოდექსი, რომელიც შეიქმნა საერთაშორისო თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად და რომლის მიზანიც არის დაარეგულიროს ფარმაცევტული კომპანიების მიერ მათი პროდუქციის პრომოციის და გავრცელების მეთოდების ეთიკურობა და შესაბამისობა არსებულ რეგულაციებთან და წესებთან. ეს არის საქართველოსთვის პირველი ასეთი ტიპის კოდექსი, რომელიც საშუალებას აძლევს ფარმაცევტულ კომპანიებს და ჯანდაცვის სპეციალისტებს კოდექსში გაწერილი საერთო კრიტერიუმებით შეაფასონ მათი ურთიერთთანამშრომლობის ეთიკურობის ხარისხი და რაც მეტად მნიშვნელოვანია, ჩნდება შესაძლებლობა ეთიკის ნორმების დარღვევის ფაქტებზე მოხდეს შესაბამისი რეაგირება და მიღებული იქნას ზომები დარღვევების აღმოხვრისთვის.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იქნა ინფორმაცია ფარმაცევტული კომპანიების სამარკეტინგო საქმიანობის ეთიკურად განხორციელების როლსა და მნიშვნელობაზე და ამგვარი საქმიანობის აუცილებლობაზე მსოფლიოს წამყვან განვითარებულ ქვეყნებში და კონკრეტულად საქართველოში. მიმოხილული იქნა ფარმაცევტული კომპანიებისა და ჯანდაცვის სპეციალისტების ურთიერთობაში არსებული ის ძირითადი პრობლემები, რომლებიც ხელს უშლის სამედიცინო პერსონალის პროფესიულ საქმიანობას და შესაძლებელია, ნეგატიურად იმოქმედოს პაციენტის მდგომარეობაზე.
ღონისძიებაზე მოწვეული იყვნენ: საერთაშორისო მომხსენებლები, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები, საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენლები, თსსუ-ს წარმომადგენლები, პროფესიული სამედიცინო ასოციაციების ხელმძღვანელები, პაციენტთა ორგანიზაციები, სამედიცინო დაწესებულებების გაერთიანებების წარმომადგენლები, სამედიცინო სფეროში მოღვაწე სადაზღვევო კომპანიები, საქართველოში აკრედიტირებული დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენელი ოფიციალური პირები, ფარმაცევტული დისტრიბუტორული კომპანიების და ადგილობრივი ფარმაცევტული წარმოებების ხელმძღვანელები, საერთაშორისო ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენლები , არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, 100-ზე მეტი კლინიკის, სამეცნიერო- კვლევითი ინსტიტუტის და სამედიცინო-დიაგნოსტიკური ცენტრის ხელმძღვანელი, მედიის წარმომადგენლები.

Code for receiving event marketing activities
Representatives of the Georgia Association of Pharmaceutical Companies (pktsas) - The adoption of the code of marketing activities in Georgia
On May 20, 2014 at the Sheraton Hotel, at the presentation of the Georgia Association of Code developed by the pharmaceutical marketing activities.
The event was presented by the Association of the Code, which established the international advanced standards and the goal of which is to regulate the pharmaceutical companies promote their products and distribution methods and rules of ethics and compliance with existing regulations. This is the first of this type of code that will allow pharmaceutical companies and healthcare professionals in the Code set out the general criteria to assess the quality of their mutual ethical and what is more important, there is the possibility of ethics violations and take appropriate response measures have been taken for violations aghmokhvris.
The information presented in the marketing activities of pharmaceutical companies ethically and to carry out the role and importance of the need for such activities, the world's leading industrialized countries, particularly in Georgia. Reviewed by the pharmaceutical companies and health care professionals in communication with the main problems that hinder the professional activities of medical personnel and may adversely affect the patient's condition.
The event was attended by international speakers, Labor, Health and Social Affairs, representatives of Parliament, representatives of the club - officials, professional medical associations, heads of patient organizations, medical institutions, unions, representatives of the medical field who work for insurance companies, Georgia of the diplomatic corps and international officials governmental organizations, pharmaceutical distribution companies and local pharmaceutical manufacturing companies, international pharmaceutical companies, non-governmental organizations, 100 - more than the clinic, Scientific - research Institute and Medical - Diagnostic Centre, the media.